Lista med Nordens största företag och även Sveriges största företag.

Här är en bra lista som jag hittade hos Börsvärlden med Nordens största företag och även Sveriges största företag. Jag rekommenderar dig att klicka dig dit och läsa hela artikeln.

Nordens största företagLandAktiekursBV Lokal Val. (M)BV Val.just. MSEKP/E
Novo NordiskDenmark302,70752058103107219,7
AstraZenecaSverige553,5070073170073128,6
StatoilNorge178,9058464561446216,1
ABBSverige198,3542407242407223,1
Atlas CopcoSverige343,0041640241640225,0
NordeaSverige95,7638639238639213,1
Danske BankDenmark244,8022423230742211,1
VolvoSverige149,3030307930307914,4
InvestorSverige369,602826322826326,4
TelenorNorge178,6026816028183722,4
NokiaFinland4,7526958275240-18,0
A.P. Moller MaerskDenmark9474,00196946270012-26,2
DNBNorge154,2525065626344012,0
SampoFinland44,962517825706311,4
SwedbankSverige210,5023441923441912,1
Hennes & MauritzSverige137,2022706622706614,0
HandelsbankenSverige114,6022280522280513,8
KONEFinland41,032163022084422,3
OrstedDenmark377,301586102174548,5
SEBSverige97,2021073021073013,0
Assa AbloySverige184,0520443820443823,7
SandvikSverige146,3518357918357913,9
EricssonSverige55,52181828181828-5,2
HexagonSverige485,2017488717488727,4
Telia CompanySverige39,8017233717233717,9
FortumFinland18,031602216358218,5
EssitySverige227,4015970315970319,7
NesteFinland59,221513715454816,6
UPM-KymmeneFinland28,071497515290015,4
CarlsbergDenmark723,2011020815109687,5

Ja, där var den, listan med Nordens största företag och även Sveriges största företag. Listan är gjord i mars 2018 så den kommer att förändras ju längre tiden går.

Leave a Reply