Svenska aktier

Last Updated on 29 mars, 2021 by Håkan Samuelsson

Oavsett om du vill börja spara i aktier eller är på jakt efter att fylla på med nya innehav i din portfölj är det naturligt att först leta bland svenska aktier. Det finns ett gott utbud av kvalitetsbolag i Sverige. Varför gå över ån efter vatten?

I denna artikel går jag igenom olika typer av aktier i Sverige och ger dig flera uppslag på vad som finns att köpa.

Populära svenska aktier 2021

Vilka svenska aktier ska man satsa på 2021? Om du frågar de svenska spararna är svaret tydligt. I topplistan finns många stora och stabila svenska bolag. Här är de 30 populäraste aktierna på Stockholmsbörsen bland Avanzas kunder:

AktieAntal ägare hos Avanza
Investor B168 792
Kinnevik B99 473
Volvo B97 921
Hennes & Mauritz B90 477
Swedbank A82 775
Embracer Group B81 417
SAS80 114
Latour B71 045
Evolution Gaming Group70 117
Castellum64 735
Ericsson B60 097
Telia Company58 715
Investor A58 139
AstraZeneca57 865
Axfood55 098
Industrivärden C52 790
SolTech Energy Sweden52 283
Scandic Hotels Group50 642
Nordea Bank Abp49 098
Samhällsbyggnadsbo. i Norden B47 560
Millicom Int. Cellular SDB46 985
Avanza Bank Holding43 683
Tele2 B43 535
Swedish Match43 123
ICA Gruppen42 458
SEB A40 477
Kindred Group38 978
Skanska B37 165
NIBE Industrier B36 860
Essity B34 221

Ska man köpa en aktie bara för att den är populär? Inte nödvändigtvis. Det kan vara både intressant och inspirerande att se vilka aktier som har många ägare, men i slutändan bör du själv göra en egen analys.

I resten av denna artikel kommer jag att gå igenom olika aspekter av svenska aktier och hur du kan hitta bra bolag att investera i på Stockholmsbörsen.

Börsen och handelsplatser i Sverige

Låt oss börja med att titta ett ögonblick på Stockholmsbörsen och andra handelsplatser i Sverige. Vi har en mogen aktiemarknad i vårt land.

Egentligen spelar det ingen större roll om du köper aktier på Stockholmsbörsen eller någon av de mindre svenska handelsplatserna. Däremot skiljer sig den typ aktier som finns att handla sig åt ganska så mycket.

Stockholmsbörsen

Först och främst har vi Stockholmsbörsen, eller Nasdaq Stockholm som den egentligen heter. Detta är den största och äldsta marknadsplatsen i Sverige. Förutom aktier handlas det med bland annat terminer, optioner och obligationer här.

Stockholmsbörsens bolag finns samlade på den så kallade Nordiska listan vilken består av aktier i tre storlekskategorier:

  • Large Cap – börsvärde som överstiger 1 miljard euro
  • Mid Cap – börsvärde på 150 miljoner – 1 miljard euro
  • Small Cap – börsvärde som är under 150 miljoner euro

Totalt är det närmare 400 bolag. De flesta aktier på Stockholmsbörsen är ganska så mogna. Här finns till exempel bjässar som AstraZeneca, Atlas Copco, ABB och Investor på Large Cap-listan.

Det råder inte heller någon brist på kända bolag på Stockholmsbörsens Mid Cap-lista. SAS, Bilia, Vitec, Mips, Diös och SkiStar klingar kanske bekant.

Även bland Small Cap finns det en hel del företag som hängt med ett tag och som blivit populära svenska aktier. Bra exempel är Kabe, Softronic och FM Mattson.

Topp 10 aktier på Stockholmsbörsen – utveckling 3 år

 Kursutveckling 3 årLista
Sinch2418.3%Large Cap
Mips1130.4%Mid Cap
Evolution Gaming1048.9%Large Cap
Cellink1029.1%Mid Cap
Bactiguard750.0%Mid Cap
Stockwik514.0%Small Cap
Eolus Vind510.7%Mid Cap
Instalco466.0%Mid Cap
Vitec Software356.1%Mid Cap
Bonesupport320.8%Mid Cap

Nasdaq First North

OMXS Nasdaq som driver Stockholmsbörsen har även en handelsplats eller handelsplattform som heter First North. Det är en så kallad MTF, multilateral trading facility. Som sådan är den inte fullt så reglerad som Stockholmbörsen och andra börser.

På First North hittar du bland alla nordiska aktier många svenska aktier som generellt sett är mindre än de som ligger på Stockholmsbörsen, med vissa undantag.

Totalt finns det över 350 svenska bolag på denna handelsplats. Den typiska First North-aktien har ett börsvärde på runt 300 miljoner kronor. Det finns förvisso en hel del riktigt små bolag här, men 85 procent av aktierna har ändå ett börsvärde som är över 100 miljoner kronor.

På First North finns flera välbekanta och populära svenska aktier som exempelvis Embracer, Stillfront, Paradox Interactive, Storytel och Sdiptech.

Topp 10 aktier på First North – utveckling 3 år

 Kursutveckling 3 år
Bambuser2817.6%
Intervacc2330.5%
Bayn Group1469.0%
Swedencare1097.1%
SeaTwirl960.0%
Surgical Science923.0%
Genovis873.1%
Zinzino871.7%
PowerCell865.2%
Minesto807.8%

NGM och Nordic SME

NGM står för Nordic Growth Market. Det är en nordisk börs som ägs av Börse Stuttgart Group. Här hittar vi många svenska tillväxtbolag vid sidan av danska, norska och finska. Själva listan där bolagen är noterade heter Nordic SME.

Det finns nästan 80 olika svenska aktier på NGM. De minsta bolagen har ett börsvärde på endast en eller några miljoner kronor.

Men det finns faktiskt även en del ganska stora och stabila tillväxtbolag på NGM. Det största, Fortnox, har ett börsvärde på över 24 miljarder kronor. Kopparbergs och Arbona är andra exempel på relativt stora bolag på denna börs.

Topp 10 aktier på NGM – utveckling 3 år

 Kursutveckling  3 år
Fortnox729.1%
Star Vault660.6%
Nischer344.4%
Implementa Sol335.0%
Glycorex Transplantation276.5%
Obducat Pref178.7%
Swemet173.3%
Safe Lane Gaming143.8%
Mediacle125.9%
Attana106.6%

Spotlight Stock Market

Spotlight Stock Market (som tidigare hette Aktietorget) är en marknadsplats för handel med svenska aktier och andra värdepapper. Rent tekniskt är det en så kallad multilateral handelsplattform snarare än en börs.

På Spotlight hittar du många svenska tillväxtbolag. Själva idén är att göra det lättare och tryggare för växande företag att vara noterade och därmed ta in nytt kapital till verksamheten.

Här hittar du alltså i huvudsak småbolag med ett börsvärde från någon miljon upp till några hundra miljoner kronor. De största aktierna på Spotlight har ett börsvärde på 1 – 4 miljarder. Bland dessa finns Bahnhof, Plejd, Angler Gaming och SyntheticMR som är några av de mest kända.

Topp 10 aktier på Spotlight Stock Market – utveckling 3 år

 Kursutveckling  3 år
Gullberg & Jansson998.5%
24SevenOffice469.1%
SynAct Pharma399.1%
Plejd349.8%
Touchtech334.0%
Redsense Medical313.1%
Nanologica283.3%
Consensus279.2%
Sustainion278.3%
Sjöstrand Coffee206.3%

Svenska aktier med utdelning

Det blir allt vanligare bland småsparare att investera i utdelningsaktier. Denna typ av sparande har länge varit populärt i USA, men nu för tiden finns det faktiskt även gott om svenska aktier med utdelning.

Med tanke på att det finns runt 1000 svenska aktier att välja bland är det ingen dålig idé att fokusera på just utdelningsaktier. Väljer vi att endast titta på utdelningsbolag så har vi ”bara” runt 300 aktier att välja bland.

Ställer vi sedan vissa krav på utdelningsstabilitet så minskar antalet aktier ytterligare. Kvar återstår bolag som kan vara extra intressanta att köpa aktier i.

Här är några av fördelarna:

  • Endast lönsamma bolag kan ha utdelningar år efter år
  • Det är lättare att hitta bra bolag bland utdelningsaktier
  • Utdelningarna kan ge en indikation om vilka aktier som är bra
  • Du kan återinvestera utdelningarna för att köpa ännu fler svenska utdelningsaktier
  • På sikt kan du bygga en pengamaskin med ett kapital som växer av sig självt

Svenska aktier med hög utdelning

Utdelningen i Svenska utdelningsaktier har i snitt legat på 3,2 procent i direktavkastning de senaste tre åren.

Bland de drygt 370 svenska utdelningsaktierna som haft utdelning minst en gång de senaste tre åren såg statistiken ut så här:

  • Drygt 31 procent av aktierna hade högre utdelning än snittet
  • 14 procent av utdelningsaktierna hade en direktavkastning som var högre än 5 procent
  • 2,7 procent av utdelningsbolagen hade en direktavkastning som var över 10 procent

Här är topp 20 svenska aktier med högst utdelning sett till direktavkastningen:

 Direktavkastning snitt 3 år
Logistea47.3%
Rolling Optics46.9%
Binero Group37.4%
Viking Supply31.9%
Latvian Forest22.5%
Preservia Pref22.2%
Eniro pref B13.3%
Concejo B12.7%
Mälardalens Omsorgsfastigheter11.0%
Pegroco Pref10.2%
Oscar P. Pref9.8%
Genova Property Pref9.1%
Västsvensk Logistik8.5%
Sdiptech Pref7.9%
Footway Pref7.5%
ALM Equity Pref7.5%
Havsfrun Investment7.4%
Tethys Oil7.3%
Halmslätten7.3%
Tele2 B7.3%

Listan visar den genomsnittliga direktavkastningen de senaste tre åren.

OBS – Det är sällan en god idé att fokusera så mycket på hög utdelning. Många av bolagen som har högst direktavkastning har utdelningar som inte är hållbara i längden. Det gäller oavsett om det är svenska aktier eller utländska.

Stabila svenska utdelningsaktier

Jag är av åsikten att de bästa svenska utdelningsaktierna sällan är de som har högst direktavkastning. Orsaken är att hur stor utdelningen är vid en viss tidpunkt sällan är en bra indikation på hur mycket pengar du kommer att tjäna i längden.

Höga utdelningar kan komma surt efter genom att de blir ohållbara och kanske ställs in. Därför är det bättre att satsa på stabila svenska utdelningsaktier med regelbundna utdelningshöjningar.

Försök hitta bolag som har en utdelning som ligger på en rimlig nivå i förhållande till vinsten. En så kallad utdelningsandel (utdelningar / vinst) på maximalt 80 procent eller rent av 60 procent kan vara ett bra riktmärke.

Dessa svenska utdelningsaktier kan betraktas som extra stabila 2021:

  • ABB
  • Assa Abloy
  • Atlas Copco
  • Castellum
  • Hexagon
  • Hufvudstaden
  • Loomis
  • NIBE Industrier
  • SWECO B
  • Swedish Match
  • Vitec
  • Wihlborgs

Gemensamt för dessa aktier är att de har fin utdelningshistorik med regelbundna utdelningar som ofta höjs. Förutom en ständig ström med pengar in på kontot varje månad brukar aktieägarna även belönas med en aktiekurs som stiger i takt med att utdelningen höjs.

Hexagon - en svensk utdelningsaktie
Hexagon är en av flera svenska aktier som har en fin utdelningshistorik som reflekterat sig i ett ständigt stigande aktiepris.

Svenska aktier med kvartalsutdelning

I USA är det mer regel än undantag att aktier har utdelning en gång i kvartalet. Det finns tyvärr bara några få svenska aktier med kvartalsutdelning. Kanske kommer trenden att spara i utdelningsaktier att få fler bolag att satsa på utdelningar kvartalsvis, även i Sverige.

Följande svenska aktier har kvartalsutdelningar:

 Genomsnittlig direktavkastning 3 år
Lundin Energy4.8%
Creades4.3%
Ahlstrom-Munksjö3.4%
Samhällsbyggnadsbolag B3.3%
LeoVegas2.9%
Lundin Mining1.5%
Nyfosa1.5%
Vitec Software1.0%

Svenska aktier med utdelning varje månad

Finns det några månadsutdelare i Sverige? Nej, det finns faktiskt inte några svenska aktier med utdelning varje månad. Det är till och med ovanligt med sådana bolag i USA så det lär knappast vara något vi kan förvänta oss kommer att dyka upp på de svenska handelsplatserna.

Svenska preferensaktier

Om du vill ha utdelningar i dina svenska aktier ofta finns det en chans att du har sneglat åt preferensaktier. Dessa aktier har ofta utdelning en gång i kvartalet – det är faktiskt mer regel än undantag.

Preferensaktier, eller preffar som de också kallas, har förutom utdelningsfrekvensen fördelen att du som aktieägare har förtur till utdelningen framför dem som äger stamaktierna, ”de vanliga” aktierna i bolaget.

Vad är då haken? Preferensaktier har nästan aldrig någon utdelningstillväxt och dessutom är uppsidan i aktiekursen mycket begränsad. Därför bör de mest vara som ett komplement till stamaktier och i syfte att stärka kassaflödet i aktieportföljen.

Här är en lista med svenska preferensaktier:

  • Akelius Residential Pref
  • ALM Equity Pref
  • Amasten Fastighets Pref
  • Aros Bostadsutveckling Pref
  • Corem Property Group Pref
  • Eniro pref
  • Fast Partner Pref
  • Footway Group Pref
  • Genova Property Group Pref
  • Heimstaden Pref
  • Hemfosa Fastigheter Pref
  • K2A Knaust & Andersson Pref
  • Klövern pref
  • NP3 Fastigheter Pref
  • Obducat PREF B
  • Oscar Properties Holding PREF
  • Oscar Properties Pref B
  • Pegroco Invest Pref
  • Preservia Pref
  • Prime Living Pref B
  • Quartiers Properties PREF
  • Sagax pref
  • SAS PREF
  • SBB Pref
  • Sdiptech Pref
  • Volati Pref

Svenska tillväxtbolag

Om du har en sparhorisont som är ganska lång kan det löna sig att spara i aktier i svenska tillväxtbolag. Dessa har ofta en mycket bättre kurspotential än vad det är i de större och mer etablerade bolagen.

Tänk efter. De riktigt stora bolagen på Stockholmsbörsen var även de en gång i tiden tillväxtbolag. Den som var med från början har kunnat tjäna en bra slant under resans gång.

Problemet med tillväxtaktier är att det kan vara lite svårt att veta vilka bolag som kommer att bli en stabil investering i slutändan.

För att skilja kvalitetsbolagen från de mer osäkra korten behöver vi vara ganska så kritiska. Det är givetvis ingen vits att köpa på sig en massa förhoppningsbolag.

Här är några av de saker du kan titta på för att hitta bra svenska tillväxtbolag:

  • Omsättningstillväxt – ökar omsättningen år efter år?
  • Vinsttillväxt – går bolaget redan med vinst och ökar den?
  • Bruttomarginal – finns det gott om utrymme för att effektivisera verksamheten?
  • Skuldsättningsgrad – har bolaget rimligt med skulder i förhållande till det egna kapitalet?

Svenska tillväxtbolag – topp 20

Här är en topp 20-lista med svenska tillväxtbolag som matchar de kriterier som jag nämnde ovan:

 Omsättningstillv./ årVinsttillv. /årBruttomarg.Skuldsättn.
Samhällsbyggnadsbolag B241.7%60.2%66.9%1.5
Stillfront137.5%68.9%59.3%1.1
Karo Pharma110.9%17.4%52.0%1.2
Plejd106.9%118.2%62.8%0.3
Embracer93.6%9.7%59.0%0.5
Ecoclime83.1%60.2%52.3%0.3
Raketech69.7%159.3%70.9%0.9
FastOut Int.68.5%14.9%71.7%0.2
Bayn Group65.7%10.7%50.9%0.8
Oasmia Pharmaceutical57.0%13.7%77.1%0.5
IMINT55.8%17.0%54.9%0.2
Dignitana55.4%2.2%74.6%0.5
Swedencare54.6%45.2%73.2%0.3
Better Collective53.5%46.4%86.2%0.9
Evolution Gaming53.2%73.5%63.1%0.5
Catena Media51.8%7.1%86.8%1.3
Brinova51.4%33.3%69.0%1.8
Mips49.1%46.2%73.2%0.2
Recyctec47.3%14.6%57.3%1.4
EQL Pharma41.2%31.3%50.6%0.4

Tillväxtbolagen i urvalet har samtliga en bruttomarginal på minst 50 procent i snitt de senaste fem åren. De har alla en positiv vinsttillväxt och inget av dem har en skuldsättningsgrad som är mer än dubbelt så stor som det egna kapitalet.

Fonder med svenska aktier i

Om du inte vill behöva välja aktivt vilka aktier du ska köpa kan det vara smart att köpa fonder istället. Det finns mängder med bra fonder som helt eller i huvudsak består av svenska aktier. Dessa kallas ofta kort och gott för Sverigefonder.

Här är de 10 svenska aktiefonder som är populärast enligt Avanza:

Antal ägare hos Avanza
Spiltan Aktiefond Investmentbolag463 580 st
Avanza Zero428 305 st
Avanza Småbolag by Skoglund76 197 st
SEB Hållbar Sverige Indexnära53 331 st
Handelsbanken Sverige Tema (A1 SEK)44 620 st
AMF Aktiefond Småbolag40 617 st
Didner & Gerge Aktiefond33 717 st
Enter Småbolagsfond A27 851 st
SPP Aktiefond Sverige A25 756 st
Simplicity Sverige24 684 st

Svenska aktier i USA

Svenska aktier är populära bland sparare och investerare i Sverige, men även utomlands. Flera av de stora svenska bolagen är även noterade i Nordamerika.

Här är några av de främsta:

  • ABB Ltd
  • AstraZeneca PLC
  • Autoliv Inc
  • Ericsson
  • Veoneer Inc
  • Millicom International Cellular SA
  • Calliditas Therapeutics AB

Några få är noterade som ADR vilket innebär att de kan handlas ”normalt” på börsen. Större delen är dock OTC – Over The Counter – vilket betyder att de handlas utanför de reglerade marknaderna.

Du kan lätt köpa svenska aktier i USA via Nordnet eller Avanza. Där kan du även se slutkurser och aktuell kurs idag. Läs mer om Svenska aktier i USA

Aktiekurser

Om du är intresserad av de aktuella kurserna för alla svenska aktier på börsen hittar du dem här i denna lista från Avanza. Klicka på listan så får du se de senaste aktiekurserna.

Aktiekurser i svenska aktier

Visa alla aktiekurser

Hur hittar man bra aktier att köpa i Sverige?

När jag grundade Samuelssons Rapport gjorde jag det med tanken att det ska vara lätt för småsparare och investerare att hitta bra aktier att köpa, inte minst svenska aktier.

Därför skapade jag flera aktieportföljer som du kan följa. Här finns bland annat:

  • Stora svenska bolag
  • Småbolag i Sverige
  • Svenska utdelningsaristokrater
  • Svensk Gordon Gekko
  • Bästa svenska investmentbolagen

Varje månad får du ett mail med information om vilka innehav du kan byta ut och vilka som kan få vara kvar i portföljen. Sedan genomför du själv själva aktiehandeln. Svårare än så är det inte!

Skapa en aktieportfölj nu!

Använd en screener för svenska aktier

Om du själv vill leta efter bra svenska aktier att köpa kan jag tipsa om att använda någon av de aktiescreeners som finns. Det finns faktiskt flera användbara stock screeners för svenska aktier:

  • Avanza – i aktielistan kan du lätt filtrera fram aktier efter storlek, antal ägare och värdering
  • Börsdata – en av de mest populära aktiescreenerserna i Sverige
  • Tradingview – en uppstickare i Sverige, men redan en favorit bland många traders utomlands
  • IG – denna tradingplattform har också en market screener

Aktieråd och rekar för aktier i Sverige?

Kan man inte bara följa något av alla de aktieråd som finns? Tja, du kan göra det men risken är att du blir lurad. Det är inte alla analytiker som ger tips som verkligen är värda att följa. Läs mer om hur jag tänker i min artikel om aktierekar.

FAQ – Vanliga frågor och svar om svenska aktier

Hur köper jag svenska aktier?

Det enklaste sättet att köpa aktier i Svenska bolag på är genom att använda en nätmäklare som Avanza eller Nordnet. Om du vill kan du även köpa aktier via någon av storbankerna.

Vad kostar det att köpa svenska aktier?

Exakt hur mycket det kostar att köpa svenska aktier beror på vilken courtageklass du har valt. Du kan handla aktier i Sverige från 1 krona eller 0,069% – 0,25% beroende på courtageklass.

Räcker det att köpa svenska aktier?

Du kommer långt genom att bara äga aktier i svenska bolag. Det finns gott om välutvecklade, stabila och välfungerande svenska bolag. Ändå kan det vara en god idé att sprida på riskerna lite och låta en del av aktieportföljen bestå av exempelvis amerikanska eller europeiska aktier.

Hur många äger aktier i Sverige?

I december 2020 var det 1 223 000 privatpersoner som ägde aktier i Sverige.

Var finns det en utdelningskalender för svenska aktier?

Avanza har en lista med aktier som snart ger utdelning. Du hittar listan här.

Hur många svenska aktier finns det?

Det finns totalt nästan 1000 svenska aktier om vi räknar med alla aktieslag (t.ex. A-aktier, B-aktier och preferensaktier).

Vill du ha konkreta råd om trading och aktiesparande? Få vårt nyhetsbrev!

Dela inlägget

Dela på facebook
Dela på linkedin
Dela på twitter
Dela på pinterest
Dela på email