Last Updated on 17 september, 2020 by Håkan Samuelsson

Vilka är Sveriges största bolag på börsen? Svaret varierar på vilken parameter som är av intresse. Det kan röra sig om antal aktiva kunder, omsättning eller börsvärde. Denna artikel redovisar kort Sveriges 10 största företag, baserat på börsens värdering.
Således inkluderas inte folkhemmets favoritbolag, IKEA på listan över börsens största bolag. Läs vidare för att se den kompletta listan över Sveriges 10 största bolag. Data är inhämtad från Avanza och avser kvartalsrapporten för andra kvartalet 2019. Den uppmärksamma läsaren kommer att notera avsaknaden av kvinnor på VD posterna i bolagen.
Nedan visas Sveriges största börsbolag. Längre ned visas Nordens största börsbolag efter värdering.

Börsens största bolag

10. SEB

SEB - Börsens största bolag
VD: Johan Torgeby
En av de fyra stora bankerna i Sverige återfinns på tionde plats över Sveriges största bolag. Banken grundades 1972 och värderas av börsen till 202.223MSEK. En av de största ägarna i företaget är investmentbolaget Investor, även de börsnoterade.

9. Assa Abloy

Assa Abloy - Börsens största bolag
VD: Nico Delvaux
Assa Abloy har ett börsvärde motsvarande 238.648MSEK vilket är tillräckligt för att placera bolaget på nionde plats. Företaget har sitt huvudsäte i Stockholm och grundades 1994. Bolagets är verksamt inom lås och säkerhets branschen.

8. Ericsson

Ericsson - Börsens största bolag

VD: Börje Ekholm
Ett av de allra mest folkkära bolagen på börsen, Ericsson, har sitt huvudkontor i Kista. De tillverkar komponenter och system relaterade till telekommunikation. Företaget har en lång historia, det grundades så tidigt som 1878.

7. Nordea

Nordea - Börsens största bolag

VD: Frank Vang-Jensen
På sjunde plats återfinns ytterligare en bank, utöver SEB har även Nordea letat sig in på listan. Banken har varit i blåsväder i media under 2018 och 2019 rörande placeringen av huvudkontoret.

6. Volvo

volvo - Börsens största bolag

VD: Jan Grunder
Västkustens ända kvarvarande biltillverkare, Volvo, intar sjätteplatsen på listan över Sveriges 10 största bolag. Volvo lastvagnar ägs till viss del av så väl Industrivärden som Investor och är ett av börsens absolut största industribolag.

5. H & M

H & M - Börsens största bolag

VD: Karl-Johan Persson
Familjen Perssons skapelse från 1947 hittar vi på femte plats över bolag med högst börsvärde. Det samlade börsvärdet uppgick till lite drygt 330.000MSEK. Således är H&M det i särklass största retail-företaget på Stockholmsbörsen.

4. Atlas Copco

Atlas Copco - Börsens största bolag

VD: Mats Rahmström
Gruvor innehåller råvaror som behövs för att bygga hus och göra smycken. Med säte i Nacka har Atlas Copco kapitaliserat enormt på att förse gruvbranschen med tillförlitlig utrustning sedan 1873. 2017 uppgick antalet anställda till 46.000 individer.

3. Investor

Investorab - Börsens största bolag

VD: Johan Forssell
Att investera i verksamheter med en långsiktig strategi har visat sig gynnsamt för investmentbolaget Investor. Wallenbergssfärens offentligt handlade investmentbolag har varit aktivt sedan 1916 då de knoppades av från SEB. Majoriteten av portföljen utgörs av andra börsnoterade bolag, men även onoterade bolag utgör delar av innehaven.

2. ABB

ABB - Börsens största bolag

VD: Ulrich Spiesshofer
Asea Brown Boveri, ett bolag med huvudkontor i alplandet Schweiz, återfinns på andra plats på listan över Sveriges 10 största bolag. Aktien handlas så väl på Stockholmsbörsen som i USA där bolaget är listat på NYSE, världens största börs.

1. Astra Zeneca

Astra Zeneca - störst bolag på stockholmsbörsen

VD: Pascal Soriot
Sveriges största bolag sett till börsvärde är läkemedelsbolaget Astra Zeneca. I Sverige har de stora anläggningar i Södertälje och i Mölndal, men koncernens huvudkontor återfinns i Storbritannien. Börsvärdet uppgår, enligt den data som införskaffats från Avanza, till hisnande 621.000MSEK.

Börsvärdering

img 5da56aeab9c15 Samuelssons Rapport
Sveriges 10 Största Företag på börsen, baserat på börsvärde i MSEK

 

Nordens största företag på börsen

Här är en bra lista som jag hittade hos Börsvärlden med Nordens största företag på börsen och även Sveriges största företag på börsen. Jag rekommenderar dig att klicka dig dit och läsa hela artikeln.

Nordens största företag på börsenLandAktiekursBV Lokal Val. (M)BV Val.just. MSEKP/E
Novo NordiskDenmark302,70752058103107219,7
AstraZenecaSverige553,5070073170073128,6
StatoilNorge178,9058464561446216,1
ABBSverige198,3542407242407223,1
Atlas CopcoSverige343,0041640241640225,0
NordeaSverige95,7638639238639213,1
Danske BankDenmark244,8022423230742211,1
VolvoSverige149,3030307930307914,4
InvestorSverige369,602826322826326,4
TelenorNorge178,6026816028183722,4
NokiaFinland4,7526958275240-18,0
A.P. Moller MaerskDenmark9474,00196946270012-26,2
DNBNorge154,2525065626344012,0
SampoFinland44,962517825706311,4
SwedbankSverige210,5023441923441912,1
Hennes & MauritzSverige137,2022706622706614,0
HandelsbankenSverige114,6022280522280513,8
KONEFinland41,032163022084422,3
OrstedDenmark377,301586102174548,5
SEBSverige97,2021073021073013,0
Assa AbloySverige184,0520443820443823,7
SandvikSverige146,3518357918357913,9
EricssonSverige55,52181828181828-5,2
HexagonSverige485,2017488717488727,4
Telia CompanySverige39,8017233717233717,9
FortumFinland18,031602216358218,5
EssitySverige227,4015970315970319,7
NesteFinland59,221513715454816,6
UPM-KymmeneFinland28,071497515290015,4
CarlsbergDenmark723,2011020815109687,5

 

Ja, där var den, listan med Nordens största företag och även Sveriges största företag. Listan är gjord i mars 2018 så den kommer att förändras ju längre tiden går.

Vill du ha konkreta råd om trading och aktiesparande? Få vårt nyhetsbrev!

Dela inlägget

Dela på facebook
Dela på linkedin
Dela på twitter
Dela på pinterest
Dela på email